Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Kraśnik

Miasto położone w zachodniej części województwa lubelskiego, 50 km od Lublina. Kraśnik to jedno z najstarszych miast regionu lubelskiego, lokowane w 1377 r. znane jako stolica polskiej cegły, ze względu na unikatowe pokłady lessowe z których jest produkowana. Okolice Kraśnika to także „polskie zagłębie malinowe” z licznymi plantacjami tych smacznych owoców, a także wieloma uprawami sadowniczymi. Ciekawa historia miasta prezentowana jest w zabytkach. Najcenniejszym niewątpliwie jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony ok. 1469 r. Nieopodal rynku usytuowany jest zespół synagogalny z XVII-XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje Wielka Synagoga, która powstała po osiedleniu się Żydów w Kraśniku, pod koniec XVI w.

Kraśnik, to początek magicznej krainy Roztocza. Tutaj zaczyna się Centralny Szlak Rowerowy Roztocza – modernizowany w ramach projektu RoveLove Roztocze – łączący Kraśnik ze Zwierzyńcem i  Lwowem. Kraśnik połączony jest także regionalnym szlakiem rowerowym z Kazimierzem Dolnym – malowniczym miasteczkiem nad Wisłą.

Kraśnik to także miasto sportu, znane przede wszystkim z Triathlonu Kraśnickiego, odbywającego się w sierpniu nad Zalewem Kraśnickim. Miasto posiada znakomitą bazę sportowo – rekreacyjną. Dla miłośników aktywnych form wypoczynku udostępnione są dwa stadiony, trzy duże hale sportowe, korty tenisowe, skatepark, boiska. Uprawianiu sportów wodnych służy baza w postaci basenów krytego i odkrytego oraz infrastruktura zalewu kraśnickiego.

l1

Sportowcy Z Kraśnika