Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Zapasy styl klasyczny

Zapasy styl klasyczny są w programie Igrzysk Olimpijskich od pierwszych Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 w Atenach. Zawody w tej dyscyplinie rozgrywane były podczas każdych igrzysk olimpijskich, z wyjątkiem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1900 w Paryżu. W roku 1896 tylko w stylu klasycznym, w roku w roku 1904 tylko w stylu wolnym, od 1908 w stylu klasycznym i wolnym.

Zapasy są jedną z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie, początków należy szukać aż 5000 lat temu. Historia polskich zapasów jest zdecydowanie krótsza. Wielu znawców tematu doszukuje się początków tej dyscypliny w Polsce w czasach średniowiecza, jako jedną z form aktywności ruchowej. Prawdziwy rozwój nastąpił jednak dopiero pod koniec XIX w. Po raz pierwszy o tytuł Mistrza Polski rywalizowano jeszcze w czasach zaborów, a konkretnie w 1913 roku. W latach 20. XX wieku zaczęto tworzyć związkowe struktury. Z pewnością rozwój dyscypliny nie byłby tak prężny gdyby nie postacie takie jak chociażby Władysław Pytlasiński. Początkowo nic nie zapowiadało jego zapaśniczej kariery – z zawodu był mechanikiem. W latach 80. XIX wieku przebywał w Szwajcarii i wówczas ujawnił się jego atletyczny talent. W 1890 wrócił do kraju i występował w cyrku Cinizellego. Jednak dopiero na ziemiach polskich jego sportowa kariera rozwinęła się na dobre. Zaczął wygrywać kolejne turnieje mistrzowskie, by w 1900 roku sięgnąć po tytuł Mistrza Świata na zwodach w Paryżu. Cztery lata później zakończył swoją karierę. Założył w Odessie szkołę atletyczną, którą ostatecznie przeniósł do Łodzi. W 1922 roku był jednym z założycieli Polskiego Związku Atletycznego. Wychowankiem Pytlasińskiego był Wacław Okulicz-Kozaryn, jeden z pierwszych polskich zapaśników w stylu klasycznym. Wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924, gdzie zajął siódme miejsce1.

Polscy zapaśnicy w stylu klasycznym mają w dorobku dwadzieścia medali olimpijskich, w tym pięć złotych (Kazimierz Lipień 1976, dwukrotnie Andrzej Wroński (1988, 1996), Ryszard Wolny 1996, Andrzej Zawadzki 1996), osiem srebrnych (Józef Lipień 1980, Andrzej Supron 1980, Jan Dołgowicz 1980, Roman Bierła 1980, Andrzej Głąb 1988, Piotr Stępień 1992, Józef Tracz 1992, Jacek Fafiński 1996) oraz siedem brązowych (Kazimierz Lipień 1972, dwukrotnie Czesław Kwieciński 1972, 1976, Andrzej Skrzydlewski 1976, dwukrotnie Józef Tracz 1988, 1996, Damian Janikowski 2012).

W stylu klasycznym są chwyty wyłącznie powyżej pasa. Cele walki takie same jak u kobiet.

1 http://www.sportowahistoria.pl/wiadomosci/poczatki-zapasow,107.html

Janów Lubelski

Miasto położone na pograniczu Roztocza Zachodniego, w sąsiedztwie Lasów Janowskich. To popularny ośrodek letniskowy w województwie lubelskim. Wielką atrakcją turystyczną Janowa jest zalew z kąpieliskiem, piaszczystą plażą, parkiem wodnej rekreacji i ośrodkami wypoczynkowymi. Nad zalewem znajduje się nowoczesny Park Rekreacji ZOOM NATURY, a w nim 4 laboratoria: Zoom Natury, Awifauna i Troposfera, Runo Leśne oraz Recykling i Energia. Dodatkową atrakcją jest Park Linowy, Park Kreatywny dla najmłodszych oraz Exit Room. W mieście warto odwiedzić sanktuarium maryjne z barokowo-rokokowym kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720, zajrzeć do Muzeum Regionalnego lub Muzeum Fotografii. Warto udać się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej, w którego sąsiedztwie znajduje się ekspozycja kolejki wąskotorowej oraz największe w regionie arboretum. Lasy Janowskie, poza rezerwatami, stawami śródleśnymi, trasami spacerowymi i ścieżkami rowerowymi, kryją wiele ciekawych miejsc m.in. uroczysko Kruczek, ostoja konika biłgorajskiego w Szklarni, Porytowe Wzgórze – miejsce jednej z największych bitew partyzanckich, drewniany kościółek w Momotach Górnych czy ośrodek garncarstwa w Łążku Garncarskim.

 

Na terenie Ziemi Janowskiej, szczególnie w Lasach Janowskich, znajduje się ok 100 km oznakowanych szlaków rowerowych, w tym trzy szlaki łącznikowe z Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.  Znakomitą okazją do integracji, obcowania z przyrodą i spędzenia czasu z najbliższymi są spływy kajakowe, które obywają się na rzece Bukowa. Poza sezonem letnim, fani zimowego szaleństwa będą mogli aktywnie odpocząć na pobliskich stokach narciarskich w Chrzanowie oraz Batorzu.

l1

Termin

14-16.09.2020

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi, ul. ks. Skorupki 11, 23-300 Janów Lubelski