Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Zapasy kobiet

W programie Igrzysk Olimpijskich od 2004 roku.

Antyczna legenda głosi, że sztukę walki posiadała jako pierwsza Palaistra, córka Boga Hermesa. Kobiety i dziewczęta szlachetnie urodzone uczestniczyły w walkach podczas ceremonii sakralno-religijnych. W legendzie o Atlantydzie znajdujemy wzmianki o kobietach słynnych z waleczności. Kyrena, ukochana Apollona, potrafiła ponoć uchwytem za szyję powalić lwa. W męstwie i sile wyróżniały się zwłaszcza Spartanki. Sławny myśliciel Likurg „kazał ćwiczyć się dziewczynom w biegach, mocowaniu się i rzucie oszczepem”, gdyż uważał, że stworzenia przez nie powite, lepiej się rozwijają. Ćwiczenia siłowe i walki dziewcząt, były powszechnie przyjętym obyczajem na wyspie Chios zamieszkałej przez ludność pochodzenia jońskiego.

Współczesna historia zapasów kobiet ma swój początek w krajach skandynawskich w latach 80-tych XX wieku. Bardzo szybko moda ma „walczące” dziewczyny trafiła na kontynent do Austrii, Niemiec i Francji. W tym samym czasie swoich sił na macie zaczęły próbować dziewczęta z USA i Kanady oraz kraju o wielkich tradycjach w tej dyscyplinie – Japonii. Początkowo rozgrywano nieoficjalne mecze i zawody międzynarodowe. Formalnie sport zapaśniczy kobiet został zaakceptowany przez Międzynarodową Federacją Zapaśniczą (FILA) w 1986 roku. W ten sposób walki zapaśnicze kobiet stały się pełnoprawną dyscypliną sportu1.

Polskie zapaśniczki mają w dorobku dwa brązowe medale olimpijskie. Pierwszy wywalczyła Agnieszka Wieszczek w Pekinie (2008), drugi Monika Michalik w Rio de Janeiro (2016).

Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki. Jest to najbardziej cenne zwycięstwo przez tzw. „tusz”. Wystarczy przez 1 sek. Przetrzymać przeciwnika, żeby dwoma łopatkami dotykał maty zapaśniczej. Ab y osiągnąć ten cel stosuje się różnego rodzaju „chwyty:” (techniki zapaśnicze), za wykonanie których sędziowie przyznają: w stylu wolnym i zapasach kobiet 1,2,4 pkt. techniczne, a w stylu klasycznym 1,2,4,5 pkt. technicznych. Kto zdobędzie więcej punktów w dwóch rundach walki odnosi zwycięstwo na punkty. Jeżeli będzie to wysoka przewaga punktowa w stylu wolnym lub kobiet (różnica co najmniej 10 punktów), w stylu klasycznym (różnica 8 pkt.) wtedy następuje zwycięstwo na skutek wysokiej przewagi punktowej tzw. „tusz techniczny”. W zapasach kobiet walka toczy się według przepisów stylu wolnego (z możliwością chwytu za nogi).

1 https://www.zapasy.org.pl/articles/zapasy-kobiet

Chełm

Miasto położone we wschodniej części województwa lubelskiego (42 km od granicy z Białorusią i 27 km od granicy z Ukrainą). Słynie z unikalnych na skalę światową podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią ziemi. Korytarze ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach, labirynt wielokondygnacyjnych chodników może sięgać nawet 40 km! Do zwiedzania oddana jest trasa o długości 2 km. Centralnym miejscem współczesnego Chełma jest łagodne wzniesienie zwane Górką Chełmską, w przeszłości Górką Katedralną. W centrum miasta usytuowany jest zespół Popijarski. To kompleks budowli poklasztornych, w skład którego wchodzi późnobarokowy kościół parafialny pw. Rozesłania Świętych Apostołów z lat 1753-63.

Chełm jest jednym z ośrodków na trasie rowerowej Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, która biegnie przez pięć województw Polski Wschodniej: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie. W Parku Miejskim fani sportów ekstremalnych mogą skorzystać ze Skate Parku, natomiast fani sportów wodnych odpoczną w nowoczesnym Chełmskim Parku Wodnym.

l1

Termin

16-18.09.2020

MOSiR, ul Graniczna 2 A, 22-100 Chełm