Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Piłka siatkowa mężczyzn

W programie Igrzysk Olimpijskich od 1964 (zarówno kobiety jak i mężczyźni).

Piłka siatkowa zwana potocznie siatkówką została wymyślona przez amerykańskiego nauczyciela wychowania fizycznego W.G. Morgana, który wprowadził ją w szkole YMCA w Holyohe (Massachusetts). Pomysłodawca zaproponował grę podobną do obecnej siatkówki jako sport dla osób o małej sprawności fizycznej1.

Pierwsze pokazy tej gry w Polsce zorganizowano w Warszawie w 1919 roku, a rok później w Łodzi odbyły się pierwsze zawody szkolne2.

Największy sukces polskiej siatkówki w odmianie męskiej to tytuł mistrzów olimpijskich w Montrealu (1976). Reprezentacja Polski kobiet dwukrotnie stawała na podium, w obu przypadkach zdobywając brązowe medale – w Tokio (1964) i Meksyku (1968).

Jest to gra sportowa, w której biorą udział dwa zespoły po 7 zawodników w każdym (rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero). Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony gdy drużyna przyjmuje zagrywkę. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra 3 sety (w grupach młodzieżowych 2 – młodziczki i młodzicy) – w każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

1 Mała Encyklopedia Sportu, t. 2 str. 394.

2 Tamże, str. 395

Biała Podlaska

Dawniej zwana Książęcą lub Radziłowską,  położona w północnej części województwa lubelskiego. Była ważnym ośrodkiem w dobrach magnackich Radziwiłłów, po których zachowała się część dawnego zespołu zamkowego w pięknie odresturowanym parku. Bogata 500-letnia historia miasta widoczna jest w licznych zabytkach architektury, które przetrwały do dzisiaj i stanowią niewątpliwe atrakcje turystyczne, są to m.in.: brama wjazdowa do zamku z końca XVII wieku, wieża wjazdowa zwana wartowniczą. W obiektach dawnego zamku usytuowano instytucje kultury, m.in. Muzeum Południowego Podlasia. Na uwagę zasługują również zespół kościoła farnego pw. św. Anny z XVI-XVII w., kościół i klasztor pw. św. Antoniego z XVII-XVIII w., kościół pw. NNMP z XVIII w. wzniesiony w stylu późnego baroku, budynek dawnej Akademii Bialskiej, do której uczęszczał J.I. Kraszewski.

 

Biała Podlaska to miasto wielu imprez sportowych i rekreacyjnych, do których należy m.in. coroczny Rowerowy Rajd Kraszewskiego na trasie Biała Podlaska – Romanów, gdzie zlokalizowane jest Muzeum J.I Kraszewskiego. W mieście do dyspozycji jest ok 20 km ścieżek rowerowych oraz szereg tras w okolicy. Biała Podlaska to również prężny ośrodek akademicki z bogatą infrastrukturą sportową. Pływalnie zlokalizowane przy Filii AWF i Liceum Ogólnokształcącym im. J. I. Kraszewskiego, umożliwiają aktywny wypoczynek.

l1

Termin

15-18.10.2020

1) IV LO, 21-500 Biała Podlaska ul.Akademicka 8
2) Szkoła Podstawowa nr 9, 21-500 Biała Podlaska ul.Zygmunta Augusta
3) Szkoła Podstawowa nr 3, 21-500 Biała Podlaska ul. Sportowa 7
4) Szkoła Podstawowa nr 6, 21-500 Biała Podlaska ul. Leszczynowa 16