Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Piłka siatkowa kobiet

W programie Igrzysk Olimpijskich od 1964 (zarówno kobiety jak i mężczyźni).

Piłka siatkowa zwana potocznie siatkówką została wymyślona przez amerykańskiego nauczyciela wychowania fizycznego W.G. Morgana, który wprowadził ją w szkole YMCA w Holyohe (Massachusetts). Pomysłodawca zaproponował grę podobną do obecnej siatkówki jako sport dla osób o małej sprawności fizycznej1.

Pierwsze pokazy tej gry w Polsce zorganizowano w Warszawie w 1919 roku, a rok później w Łodzi odbyły się pierwsze zawody szkolne2.

Największy sukces polskiej siatkówki w odmianie męskiej to tytuł mistrzów olimpijskich w Montrealu (1976). Reprezentacja Polski kobiet dwukrotnie stawała na podium, w obu przypadkach zdobywając brązowe medale – w Tokio (1964) i Meksyku (1968).

Jest to gra sportowa, w której biorą udział dwa zespoły po 7 zawodników w każdym (rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero). Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony gdy drużyna przyjmuje zagrywkę. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra 3 sety (w grupach młodzieżowych 2 – młodziczki i młodzicy) – w każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

1 Mała Encyklopedia Sportu, t. 2 str. 394.

2 Tamże, str. 395

Chełm

Miasto położone we wschodniej części województwa lubelskiego (42 km od granicy z Białorusią i 27 km od granicy z Ukrainą). Słynie z unikalnych na skalę światową podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią ziemi. Korytarze ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach, labirynt wielokondygnacyjnych chodników może sięgać nawet 40 km! Do zwiedzania oddana jest trasa o długości 2 km. Centralnym miejscem współczesnego Chełma jest łagodne wzniesienie zwane Górką Chełmską, w przeszłości Górką Katedralną. W centrum miasta usytuowany jest zespół Popijarski. To kompleks budowli poklasztornych, w skład którego wchodzi późnobarokowy kościół parafialny pw. Rozesłania Świętych Apostołów z lat 1753-63.

Chełm jest jednym z ośrodków na trasie rowerowej Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, która biegnie przez pięć województw Polski Wschodniej: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie. W Parku Miejskim fani sportów ekstremalnych mogą skorzystać ze Skate Parku, natomiast fani sportów wodnych odpoczną w nowoczesnym Chełmskim Parku Wodnym.

l1

Termin

22-25.10.2020

MOSiR, ul Graniczna 2 A, 22-100 Chełm