Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Piłka ręczna mężczyzn

Piłka ręczna – piłka ręczna siedmioosobowa powróciła do programu Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Kobiety startują na Igrzyskach Olimpijskich od 1976 roku. Pierwszy start odbył się na Igrzyskach w Berlinie (1936).

W formie zbliżonej do współczesnej zastosował grę w piłkę ręczną Duńczyk Holger Nielsen w 1898 roku. Na początku XX wieku w kilku krajach europejskich rozwijały się różne formy tej gry. Od 1920 roku odmiana jedenastoosobowa stała się dominująca.

Za miejsce narodzin polskiej piłki ręcznej uważa się obóz legionistów internowanych w Szczypiornie pod Kaliszem (1918–1919). Tu odbyły się pierwsze mecze w piłkę ręczną nazwane od miejscowości szczypiorniakiem. Nazwa już trochę zapomniana, ale ciągle używana w języku potocznym1.

Dotychczas polska piłka ręczna (kobieca i męska) może pochwalić się jednym medalem olimpijskim. Brązowy krążek zdobyli nasi szczypiorniści w Monachium (1972).

Jest to zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po siedmiu zawodników każda. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana (nie może być kontaktu piłki z nogą). Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach.

1 W. Lipoński. Humanistyczna Encyklopedia Sportu, str. 253.

Zamość

Renesansowe miasto – twierdza, zbudowane wg idealnej koncepcji Odrodzenia przez włoskiego architekta Bernarda Morando dla wielkiego hetmana i kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego. Staromiejski zespół w obrębie obronnych murów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Centrum miasta stanowi Rynek Wielki (100 x 100 m) otoczony kamienicami z przesklepionymi podcieniami w parterze i bogatymi attykami w zwieńczeniach (w tym zespół najbogatszych kamienic ormiańskich) oraz ratuszem z wysoką wieżą i reprezentacyjnymi barokowymi schodami, dobudowanymi w XVIII w. W niedalekiej odległości od centrum znajduje się Ogród Zoologiczny, w którym oglądać można zwierzęta z niemal wszystkich kontynentów. Na Starym Mieście znajduje się  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, w którym znajdziemy nie tylko militaria, zastosowano tutaj nowoczesne pokazy multimedialne, symulator czołgu, a także makietę 4D, przedstawiającą dzieje zamojskiej twierdzy.

Zamość to miejsce z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Kryta pływalnia, siłownie, zalew miejski, boiska wielofunkcyjne, treningowe oraz liczne sale ćwiczeń to obiekty, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Kryta Pływalnia jest miejscem, gdzie można w pełni się zrelaksować, korzystając z szerokiej gamy usług m.in. pełnowymiarowego basenu sportowego 25×16m, basenu rekreacyjnego, zjeżdżalni o długości 65m, sauny. Siłownia wyposażona w profesjonalne urządzenia do treningu siłowego i aerobowego, umożliwia aktywny trening. Idealnym miejscem na letni wypoczynek jest  zalew miejski. Strefa rekreacji z wypożyczalnią sprzętu sportowo-rekreacyjnego, boisko do siatkówki plażowej oraz mała gastronomia, sprzyjają do organizacji m.in. obozów sportowych.

Nielisz

Leży w województwie lubelskim w północnej części powiatu zamojskiego. Nielisz to miejsce przyjazne mieszkańcom, otwarte na turystów i inwestorów, wykorzystujące swoje walory przyrodnicze i potencjał gospodarczy. Naturalne źródełka wodne oraz zbiornik retencyjno-rekreacyjny o powierzchni ponad 950 ha, długości linii brzegowej 30 km to prawdziwy raj dla wędkarzy i spragnionych aktywnego wypoczynku nad wodą. Jest to największy na Lubelszczyźnie zbiornik wodny. Zlokalizowany w dorzeczu rzeki Wieprz i Por, otoczony pasem lasów iglastych tworzy piękny krajobraz oraz miejsce wypoczynku. Na plaży i przystani „Moczydło” w Nieliszu, entuzjaści sportów wodnych mają możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego, np. rowerków wodnych, kajaków i desek windsurfingowych. Dla łodzi i innego sprzętu pływającego udostępniana jest przystań wodna wraz ze slipem i wyciągarką. Dla miłośników wodnych zawodów sportowych na zagospodarowanym terenie jest dostępny pełnowymiarowy, sześciostanowiskowy tor wioślarski o długości ok. 2 km.

Przez Gminę Nielisz przebiega trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, która pozwala na rowerze przejechać przez pięć województw Polski Wschodniej. A ostatnio utworzona została  trasa rowerowa z Nielisza do Sitańca k. Zamościa.

l1

Termin

10-16.09.2020

1) Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, ul. Królowej Jadwigi 8, 22-400 Zamość,
2) Hala Sportowa Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu, Nielisz 278, 22-413 Nielisz