Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Piłka ręczna kobiet

Piłka ręczna – piłka ręczna siedmioosobowa powróciła do programu Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Kobiety startują na Igrzyskach Olimpijskich od 1976 roku. Pierwszy start odbył się na Igrzyskach w Berlinie (1936).

W formie zbliżonej do współczesnej zastosował grę w piłkę ręczną Duńczyk Holger Nielsen w 1898 roku. Na początku XX wieku w kilku krajach europejskich rozwijały się różne formy tej gry. Od 1920 roku odmiana jedenastoosobowa stała się dominująca.

Za miejsce narodzin polskiej piłki ręcznej uważa się obóz legionistów internowanych w Szczypiornie pod Kaliszem (1918–1919). Tu odbyły się pierwsze mecze w piłkę ręczną nazwane od miejscowości szczypiorniakiem. Nazwa już trochę zapomniana, ale ciągle używana w języku potocznym1.

Dotychczas polska piłka ręczna (kobieca i męska) może pochwalić się jednym medalem olimpijskim. Brązowy krążek zdobyli nasi szczypiorniści w Monachium (1972).

Jest to zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po siedmiu zawodników każda. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana (nie może być kontaktu piłki z nogą). Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach.

1 W. Lipoński. Humanistyczna Encyklopedia Sportu, str. 253.

Kraśnik

Miasto położone w zachodniej części województwa lubelskiego, 50 km od Lublina. Kraśnik to jedno z najstarszych miast regionu lubelskiego, lokowane w 1377 r. znane jako stolica polskiej cegły, ze względu na unikatowe pokłady lessowe z których jest produkowana. Okolice Kraśnika to także „polskie zagłębie malinowe” z licznymi plantacjami tych smacznych owoców, a także wieloma uprawami sadowniczymi. Ciekawa historia miasta prezentowana jest w zabytkach. Najcenniejszym niewątpliwie jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony ok. 1469 r. Nieopodal rynku usytuowany jest zespół synagogalny z XVII-XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje Wielka Synagoga, która powstała po osiedleniu się Żydów w Kraśniku, pod koniec XVI w.

Kraśnik, to początek magicznej krainy Roztocza. Tutaj zaczyna się Centralny Szlak Rowerowy Roztocza – modernizowany w ramach projektu RoveLove Roztocze – łączący Kraśnik ze Zwierzyńcem i  Lwowem. Kraśnik połączony jest także regionalnym szlakiem rowerowym z Kazimierzem Dolnym – malowniczym miasteczkiem nad Wisłą.

Kraśnik to także miasto sportu, znane przede wszystkim z Triathlonu Kraśnickiego, odbywającego się w sierpniu nad Zalewem Kraśnickim. Miasto posiada znakomitą bazę sportowo – rekreacyjną. Dla miłośników aktywnych form wypoczynku udostępnione są dwa stadiony, trzy duże hale sportowe, korty tenisowe, skatepark, boiska. Uprawianiu sportów wodnych służy baza w postaci basenów krytego i odkrytego oraz infrastruktura zalewu kraśnickiego.

l1

Termin

10-16.09.2020

1) Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Urzędowska 10, 23-200 Kraśnik,
2) Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Popiełuszki 1, 23-204 Kraśnik.