Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Judo kobiet i mężczyzn

Judo – dyscyplina olimpijska od 1964 roku.

Sport walki wywodzący się z Japonii (jap. Ju – zwinnie, ustępować, do – sposób, zasada, droga), nazwa judo oznacza „drogę do zwinności” lub „drogę ustępowania”. Judo składa się z technik rzutów (polegające na pozbawieniu przeciwnika równowagi i przewrócenia go na matę za pomocą rąk, wspomagane działaniem nóg lub bioder), oraz technik chwytów (trzymanie, dźwignie, duszenie). Walki odbywają się na tatami (matach) w sali nazywanej dojo.

Kano, japoński profesor filologii, studiując w Anglii zetknął się z uprzywilejowaną pozycją sportu w tamtejszym szkolnictwie. Po powrocie do Japonii postanowił oprzeć rozwój sportu w tym kraju między innymi na tradycyjnych sportach japońskich. Dostosowując europejskie standardy sportu i zasady etyki walki do japońskiej samoobrony i ataku (Ju-Jitsu) wyprowadził z tej ostatniej system walki sportowej nazwany judo. W roku 1882 założył w Tokio pierwszą szkołę judo.

Do Polski judo dotarło w jednym czasie z Ju-Jitsu. W 1949 roku przy AWF Warszawa powstała pierwsza sekcja sportowa1.

Polscy judocy zdobyli osiem medali olimpijskich: trzy złote (dwukrotnie Waldemar Legień 1988, 1992, Paweł Nastula 1996), trzy srebrne (Antoni Zajkowski 1972, Janusz Pawłowski 1988, Aneta Szczepańska 1996), dwa brązowe (Marian Tałaj 1972, Janusz Pawłowski 1980).

1 Tamże str. 76-77.

Zamość

Renesansowe miasto – twierdza, zbudowane wg idealnej koncepcji Odrodzenia przez włoskiego architekta Bernarda Morando dla wielkiego hetmana i kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego. Staromiejski zespół w obrębie obronnych murów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Centrum miasta stanowi Rynek Wielki (100 x 100 m) otoczony kamienicami z przesklepionymi podcieniami w parterze i bogatymi attykami w zwieńczeniach (w tym zespół najbogatszych kamienic ormiańskich) oraz ratuszem z wysoką wieżą i reprezentacyjnymi barokowymi schodami, dobudowanymi w XVIII w. W niedalekiej odległości od centrum znajduje się Ogród Zoologiczny, w którym oglądać można zwierzęta z niemal wszystkich kontynentów. Na Starym Mieście znajduje się  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, w którym znajdziemy nie tylko militaria, zastosowano tutaj nowoczesne pokazy multimedialne, symulator czołgu, a także makietę 4D, przedstawiającą dzieje zamojskiej twierdzy.

Zamość to miejsce z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Kryta pływalnia, siłownie, zalew miejski, boiska wielofunkcyjne, treningowe oraz liczne sale ćwiczeń to obiekty, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Kryta Pływalnia jest miejscem, gdzie można w pełni się zrelaksować, korzystając z szerokiej gamy usług m.in. pełnowymiarowego basenu sportowego 25×16m, basenu rekreacyjnego, zjeżdżalni o długości 65m, sauny. Siłownia wyposażona w profesjonalne urządzenia do treningu siłowego i aerobowego, umożliwia aktywny trening. Idealnym miejscem na letni wypoczynek jest  zalew miejski. Strefa rekreacji z wypożyczalnią sprzętu sportowo-rekreacyjnego, boisko do siatkówki plażowej oraz mała gastronomia, sprzyjają do organizacji m.in. obozów sportowych.

l1

Termin

22-24.10.2020

Hala OSiR, ul. Królowej Jadwigi 8, 22-400 Zamość