Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Gimnastyka sportowa

Odmiana gimnastyki, z tradycjami sięgającymi starożytności. W programie Letnich Igrzysk Olimpijskich od pierwszych Igrzysk w Atenach z 1896 roku, kobiety dopuszczono do współzawodnictwa w Igrzyskach dopiero od roku 1928 (tylko ćwiczenia zespołowe).  Pierwsze mistrzostwa świata rozegrano w 1903 roku.

Polscy gimnastycy na Igrzyskach Olimpijskich zdobyli cztery medale: złoty – Leszek Blanik w Pekinie (2008) w skoku przez stół gimnastyczny, oraz brązowy w tej samej konkurencji w Sydeny (2000), Jerzy Jokiel – w ćwiczeniach wolnych w Helsinkach (1952) oraz brązowy – drużyna kobiet w składzie: Dorota Horzonkówna-Jokielowa, Natalia Kot, Helena Rakoczy, Danuta Stachow, Lidia Szczerbińska, Barbara Ślizowska w ćwiczeniach z przyrządami w Melbourne (1956).

Gimnastycy wykonują krótkie układy ćwiczeń na różnych przyrządach. W trakcie zawodów uczestnicy wykonują układy ćwiczeń w poszczególnych konkurencjach. Kobiety – w czterech: skok przez stół gimnastyczny (wcześniej nazywany skokiem przez konia), poręcze asymetryczne, równoważnia, ćwiczenia wolne, mężczyźni – w sześciu konkurencjach: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok przez stół, poręcze, drążek. Medale przyznawane są w poszczególnych konkurencjach i w wieloboju (suma punktów we wszystkich konkurencjach) oraz w klasyfikacji drużynowej (suma wyników każdego uczestnika z danej drużyny).

Biała Podlaska

Dawniej zwana Książęcą lub Radziłowską,  położona w północnej części województwa lubelskiego. Była ważnym ośrodkiem w dobrach magnackich Radziwiłłów, po których zachowała się część dawnego zespołu zamkowego w pięknie odresturowanym parku. Bogata 500-letnia historia miasta widoczna jest w licznych zabytkach architektury, które przetrwały do dzisiaj i stanowią niewątpliwe atrakcje turystyczne, są to m.in.: brama wjazdowa do zamku z końca XVII wieku, wieża wjazdowa zwana wartowniczą. W obiektach dawnego zamku usytuowano instytucje kultury, m.in. Muzeum Południowego Podlasia. Na uwagę zasługują również zespół kościoła farnego pw. św. Anny z XVI-XVII w., kościół i klasztor pw. św. Antoniego z XVII-XVIII w., kościół pw. NNMP z XVIII w. wzniesiony w stylu późnego baroku, budynek dawnej Akademii Bialskiej, do której uczęszczał J.I. Kraszewski.

 

Biała Podlaska to miasto wielu imprez sportowych i rekreacyjnych, do których należy m.in. coroczny Rowerowy Rajd Kraszewskiego na trasie Biała Podlaska – Romanów, gdzie zlokalizowane jest Muzeum J.I Kraszewskiego. W mieście do dyspozycji jest ok 20 km ścieżek rowerowych oraz szereg tras w okolicy. Biała Podlaska to również prężny ośrodek akademicki z bogatą infrastrukturą sportową. Pływalnie zlokalizowane przy Filii AWF i Liceum Ogólnokształcącym im. J. I. Kraszewskiego, umożliwiają aktywny wypoczynek.

l1

Termin

22-25.10.2020

Szkoła Podstawowa nr 3, ul Sportowa 7, 21-500 Biała Podlaska