Biała Podlaska

Chełm

Janów Lubelski

Kraśnik

Lublin

Łęczna

Nielisz

Puławy

Włodawa

Zamość

Badminton

Badminton – w programie Igrzysk Olimpijskich od 1992 (w 1988 jako dyscyplina pokazowa).

Nazwa sportu pochodzi od nazwy angielskiej miejscowości Badminton, stosuje się też polski odpowiednik – kometka. W 1873 roku na garden-party u księcia Beuforta w miejscowości Badminton gra została zademonstrowana publicznie, zyskując dużą popularność. W Polsce upowszechniła się po roku 1945. Rozgrywki ogólnopolskie odbywają się od roku 19611.

Gra polega na przebijaniu lotki nad siatką za pomocą rakietek. Jest rozgrywana na punkty na boisku o długości 13,40 m i szerokości 6,10 m w deblu lub 5,18 w singlu. Linie wyznaczają pola serwisowe i odbioru (pole odbioru w grze podwójnej jest o 0,76 m krótsze). Klasyczny mecz składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów (wymagana jest przewaga dwóch punktów, jeżeli strony osiągną wynik 29:29 – seta wygrywa strona zdobywająca 30. punkt). Gra kończy się, gdy jeden z zawodników lub jedna z drużyn wygrywa dwa sety.

1 W. Lipoński. Humanistyczna Encyklopedia Sportu, str. 30.

Łęczna

Miasto położone na Wyżynie Lubelskiej w widłach dwóch rzek: Wieprza, która wyznacza jego zachodnią granicę i Świnki, będącą północną granicą miasta. Stare Miasto w Łęcznej, to niepowtarzalny układ trzech miejskich rynków, nieopodal których znajduje się renesansowo – barokowy kościół św. Marii Magdaleny z XVI-XVIII oraz barokowa synagoga z XVII. W mieście odpocząć można w nowym Parku Podzamcze, który jest przykładem połączenia elementów XVIII-wiecznego ogrodu włoskiego z XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym.  Łęczna stanowi doskonały punkt wypadowy na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie z Poleskim Parkiem Narodowym. To kraina 68 jezior, dla spragnionych aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Łęczna to miejsce wielu możliwości aktywnego wypoczynku. Bardzo dobrze jest tu rozwinięta turystyka rowerowa. Nowa 16 kilometrowa ścieżka rowerowa z Łęcznej do Biskupic, daje nowe możliwości zwiedzania regionu. W mieście znajduje się stadion Górnika Łęczna, gdzie grają i trenują obecne Mistrzynie Polski Ekstraligi kobiet oraz drużyna męskiego II-ligowego zespołu Górnik Łęczna. Dla fanów aktywnego wypoczynku udostępniane są także inne obiekty sportowe, basen, dwa duże boiska wraz z bieżnią. Ciekawą formę aktywnego wypoczynku stanowią spływy kajakowe po rzece Wieprz.

l1

Termin

24-27.09.2020

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II, ul. Jaśminowa 6, 21-010 Łęczna